24th November 2022

The Shortlist

CONGRATULATIONS TO OUR 2022 FINALISTS!

THE EARLY YEARS AWARD

Blackpool Better Start Partnership, SLC Triage Panel
Early Years Alliance, A Better Start Southend Talking Transitions
Havering Council, Children’s Centres
Live Music Now, Lullaby Project
Suffolk Council, Off To A Good Start

THE PLAY AWARD

Centre 404, Playscheme
Different Planet Arts
Go Play Sandwell Partnership, Creative Academies Network
TAG Youth Club for Disabled Young People

THE YOUTH WORK AWARD

Sponsored by National Youth Agency

Boathouse Youth Blackpool
Edmonton Community Partnership, Dream, Believe, Succeed Project
Heathfield Junior School, Thrive Cricket Programme
OneYMCA, Airplay
Osmani Trust, Blackwall FC Project

THE YOUTH VOLUNTEERING AND SOCIAL ACTION AWARD

Newcastle Council, Youth Fund - Youth Panel
OTR Bristol, The Peer Navigator and Peer Representative Programmes
Participation People, Middlesbrough Young Researchers
Rotherham Council, Young Inspectors

THE LEARNING AWARD

Sponsored by The Parenting Apart Programme

Aurora Hanley School, Feel Good Friday
OxEd & Assessment Ltd, LanguageScreen
TAG Youth Club for Disabled Young People
The Hertfordshire Virtual School, The GOLD Standard Strategy Metacognition Project

THE ADVICE AND GUIDANCE AWARD

Hertfordshire Council, Young Pride in Herts
Lucy Faithfull Foundation, Inform Young People Programme
NSPCC, Childline Online Services
Trafford Domestic Abuse Service, Harbour
YMCA Downslink Group, Brighton YAC

THE YOUNG CARERS AWARD

Brightside, Bright Carers
MYTIME Young Carers, Memory Making

THE LEAVING CARE AWARD

Barnardo’s, Manchester Care Experienced Service
Croydon Council and Croydon Worldwide Mission Fellowship, Esther Outreach
Drive Forward Foundation, Breakthrough Programme
Rees Foundation, Cafés Project
Wolverhampton Council, Reach Leaving Care
Wolverhampton Council, Supported Accommodation

THE MENTAL HEALTH AND WELLBEING AWARD

Bloom, HeadStart Kernow and CAMHS
Mindworks Surrey
No Limits, Mental Health Model
Salus, Intensive Mentoring Service
The Rockinghorse Children’s Charity, Royal Alexandra Children’s Hospital, Brighton

THE EARLY INTERVENTION AWARD

Bromley Council, Early Intervention Family Support Service
Newcastle United Foundation, YOLO Programme
No Limits, Bright Beginnings
Safer London, Beyond the Banter
Wigan Engagement Centres
Wigan Youth Zone, Early Actions for Health and Wellbeing

THE SAFEGUARDING AWARD

Blackpool Better Start, For Baby’s Sake
Escapeline, Prevention of Exploitation by Criminal Gangs
Lawn Tennis Association, Safeguarding Team
The Children’s Society, Prevention Programme
Wolverhampton Council, Partnership Exploitation and Missing Hub

THE CHILDREN IN CARE AWARD

Sponsored by Halliwell

Isle of Anglesey Council, Cartrefi Clyd
Leicestershire Council, My Books, My Story
NYAS & Madlug, My Things Matter Campaign

THE YOUTH JUSTICE AWARD

Sponsored by UNITAS

No Limits, Next Steps Project
RSE For All
Salus, Serious Youth Violence Service
The Skill Mill
Wolverhampton YOT, Divert
Youth Ink, Peer Support Navigator Network

THE FAMILY SUPPORT AWARD

Lambeth Early Action Partnership, Enhanced Casework at The Gaia Centre
Live Music Now, Lullaby Project
Restitute, Supporting Third Party Victims of Crime
The Parenting Apart Programme
The Sleep Charity, Sleep Well Lincolnshire
Tom’s Trust
Trafford Domestic Abuse Services, Harbour

THE PSHE EDUCATION AWARD

Coram Life Education & SCARF, Primary School Programme
Kirton Primary School, Our High Street
Stop It Now! Scotland, ROSA Project
The Alcohol Education Trust, Talk About Alcohol Programme
The Haven Wolverhampton, MENgage/EmpowHER

THE PANDEMIC RESPONSE AWARD

Power2, Power2 Rediscover
NSPCC, Helpline and Childline
Suffolk Council, Off to a Good Start
Sandwell Transition Education Partnership Service
Team Oasis, Critical Care to the Whole Community
Victim Support, New Era Service
Wigan Youth Zone, Covid-19 response

CHILDREN AND YOUNG PEOPLE’S CHAMPION

Sponsored by Phoenix

Cath Pickles, Restitute
Mia Jayne Coombes, Hillingdon Council
Terry Galloway, Care Leaver Offer Website

THE CHILDREN’S ACHIEVEMENT AWARD

Chloe Ryan, Participation People
Kye Barton, Wolverhampton Council
Mimi Clarke, Tom’s Trust
Riley Akers, Tom’s Trust

THE PARTNERSHIP WORKING AWARD

Bloom, HeadStart Kernow and CAMHS
Early Years Alliance, A Better Start Southend
Investing in Children and Durham Council, Preventing Mental Health Admissions/Rapid Response Service
Midlands Partnership NHS Foundation Trust, Digital Innovation in Children’s Mental Health Care
Participation People and Middlesbrough Council, Middlesbrough's Big Takeover
Peel Interactive, Gamechanger

THE WORKFORCE DEVELOPMENT AWARD

Catch 22, Social Switch Project
Hackney Council, Anti-Racist Practice
Sutton Local Safeguarding Children Partnership, Child Safeguarding Toolkit
The Children’s Society and British Transport Police, Operation Defiant Safeguarding Team
The Parenting Apart Programme
Torbay Council, Children’s Services Learning Academy

THE PUBLIC SECTOR CHILDREN’S TEAM AWARD

Coventry and Warwickshire FDAC
Hillingdon Council, Adolescent Development Service
Raising Rochdale Integrated SEND Team
Surrey Council, User Voice and Participation Team
Wolverhampton Council, Co-production Team
Wolverhampton Council, Reach Leaving Care Team

THE CHILDREN AND YOUNG PEOPLE’S CHARITY AWARD

North East Young Dads and Lads Project
Ormiston Families
PAPYRUS Prevention of Young Suicide
The Haven Wolverhampton, Children and Young People’s Service
Victim Support

THE ARTS AND CULTURE AWARD

Bollo Studios, Who We Are?
Immediate Theatre, Estate-Based Youth Theatres
OTR Bristol, Community Partnerships Fund
Peel Interactive, Gamechanger
Sheffield Care Leavers’ Union, Studio Orchestra Project